Robotyka – interdyscyplinarna dziedzina wiedzy dzia³aj±ca na styku mechaniki, automatyki, elektroniki, sensoryki, cybernetyki oraz informatyki. Domen± robotyki s± równie¿ rozwa¿ania nad sztuczn± inteligencj± – w niektórych ¶rodowiskach robotyka jest wrêcz z ni± uto¿samiana.
Po raz pierwszy terminu robot u¿y³ czeski pisarz Karel Èapek w 1920 roku w swojej sztuce Rossum's Universal Robots. Terminem tym okre¶li³ sztuczn± istotê zbudowan± na podobieñstwo cz³owieka, stworzona, by zast±piæ cz³owieka w pracy. Nazwa wywodzi siê od czeskiego robota czyli praca pañszczy¼niana. W jêzyku angielskim pojêcie to pojawi³o siê po raz pierwszy w krótkim opowiadaniu Isaaca Asimova K³amca (Liar) w 1941 roku. Pocz±tek rozwoju robotyki jako dziedziny wiedzy przypada na rok 1961. Wtedy to w General Motors uruchomiono pierwszy manipulator pracuj±cy na linii produkcyjnej.
Podzia³ robotyki [edytuj] robotyka teoretyczna robotyka przemys³owa: zastosowanie robotów i manipulatorów w przemy¶le i budownictwie robotyka medyczna i rehabilitacyjna: roboty chirurgiczne, rehabilitacyjne, protetyka robotyka maszyn mobilnych ko³owych krocz±cych lataj±cych podwodnych kosmicznych
|